כשאנחנו עוברים בדיקה בחדר הרופא, מקבלים תרופה מהרוקח או עוברים פרוצדורה במכשור רפואי – פרט להכשרה של הרופא או הרוקח, חשובה לנו לא פחות גם הסטריליות שלו ושל המקום. אנחנו רוצים לראות בעיניים חיטוי של מכשירים ושימוש בכפפות, וחדר טיפולים לא נקי, שלא לומר מלוכלך, מיד יפעיל אצלנו את כל הסנסורים ובצדק. אך מה קורה בשלבי הייצור, ההרכבה והאריזה של מכשור רפואי ותרופות – עד שהם מגיעים לחדר הרופא? ומי מבטיח לנו שכבר אז הם לא הפכו למזוהמים בעקבות סביבת עבודה בתנאים ירודים?

הסטנדרטים החדשים בעולם המדיקל

הקורונה לימדה אותנו את חשיבות המסיכה, הכפפות והחומרים המחטאים. בעולם המדיקל, לצד החשיבות העצומה ברמת ניקיון גבוהה בחדרי טיפולים ובדיקות, יש גם חשיבות גדולה מאוד לניקיון בחדרים בהם מיוצרים מכשירים רפואיים ותרופות, עד כדי כך שישנו תקן שעוסק בסביבת הייצור, המילוי, ההרכבה והאריזה ויש לעמוד בו – תקן רפואי.ISO:13485 הזיהומים אותם נרצה למנוע או למזער, הם ברמה הפיזיקלית, הכימית והמיקרוביאלית. זיהומים אלה, אם יימצאו על המכשור הרפואי, עלולים לסכן את חייו או את בריאותו של המטופל או המשתמש, וכולנו מכירים את ההשלכות של זיהום המעורב בהליך רפואי. כדי שניתן יהיה לייצר את המכשור הרפואי ואת התרופות על פי סטנדרטים גבוהים של ניקיון – ישנה דרישה לחדרים נקיים שבלעדיהם תהליך הייצור לא יהיה מאושר רפואית.

מהו חדר נקי?

כיוון שמכשור רפואי ותרופות חשופים לזיהומים ולכלוך, ובגלל שמדובר ברכיבים פולשניים שייפגשו אותנו – בני האדם – בחדר הטיפולים ואף על שולחן הניתוחים, הם מצריכים ייצור ואריזה בתנאים מוגדרים, מבוקרים ומפוקחים, ובדיוק לשם כך קיים חדר נקי, שכשמו כן הוא – חדר העובר ניקיון על בסיס קבוע ובעל מכשור שמסוגל לנטר 24/7 את התנאים הסביבתיים. עבודה בחדרים נקיים ממזערת את הסיכון והסיכוי לזיהום של המוצר על ידי קטלוג של מספר חלקיקים וגודלם וכן על ידי המיקרואורגניזמים הקיימים באוויר ביחס ליחידת נפח אוויר נדגם.

אילו פרמטרים צריך לבדוק בחדרים נקיים?

בחדר נקי אנחנו נדרשים לבקר ולנטר פרמטרים הקשורים בניקיון החדר ובניקיון העובד כדי למנוע מצב שבו העובד נכנס לחדר הנקי כשהוא סובל מזיהום או דבר מה דומה. בגלל שתנאי אקלים יכולים להוות זרז להתפתחות של חיידקים ולשינויים בהרכב, מתבצע מעקב אחר טמפרטורה ולחות. בנוסף, מתבצע מעקב על החלפות האוויר ומשטרי הלחצים לוודא שאין כניסה מבחוץ של חלקיקים שיכולים לזהם

חדרים נקיים – חטיבת מדיקל בקבוצת זריחה

חדרים נקיים מהווים את חזית הטכנולוגיה בשנים האחרונות בכל הנוגע לבטיחות בייצור ולשמירה על סטנדרטים גבוהים של היגיינה וסטריליזציה. חטיבת המדיקל של זריחה מתמחה במתן פתרונות ייצור כוללים לתעשיות המדיקל בחדרים נקיים, , והכל תוך התאמה ועמידה בתקן הרפואי.ISO:13485

המומחים של זריחה מדיקל ישמחו לסייע לכם